top of page

You Will Not Believe How Easy It Is to Make This

2020. Think about it. That was the year, that we learned how to be creative and make due with ingredients shortages.


Have you ever made butter? Or even knew there was a way to make butter? Growing up in the millennium, you just see butter in a box or in a tub. Land O’Lakes with the Native American, Country Crock brown tubs, Kerrygold Irish Butter, and even Great Value from Walmart has their own make of butter.


Growing up I was taught, that butter is made out of dairy products but yet how do you make it? I always thought you needed a specific churn. For example, how for ice cream you need a churn.


Turns out with modern technology, making butter is easier than ever.


How handy during the COVID-19 pandemic that this recipe appears. When shopping, you cannot get butter on the weekends. Tends to be sold out whenever I try to get dairy on the weekend. Eggs and milk included.



In addition though, shortage of yeast, (which I would not expect that at all) toilet paper, bleach, and paper towels seem to be an occurrence. I mean, the item you would not expect to be hard to find during a pandemic, seem to be the ones that are missing. Though, if you read my posts you know I always try to find the positives. For example, maybe it is better if you make these items for yourself.


Less processing and you are getting this spread in the purest form.


The ingredients to make butter are:

• 16 ounces heavy whipping cream

• 1/2 teaspoon kosher salt to taste


Here are the simplified steps in making the butter:

1. With an automatic mixer, slowly mix the heavy whipped cream on low-medium speed for 15-20 minutes.

2. Separate the butter and buttermilk

3. Sprinkle the salt on the butter

4. Store or serve.


Our Ratings:


My Rating: I rate this butter recipe a 10 out of 10. The butter tastes in a way cleaner than processed butter. Go figure. In addition, I was able to use this butter in other recipes such as Boston Cream Pie, Chicken Chow Mein Sandwiches, Grilled Cheese, Mashed Potatoes, and Rocky Road Cookies. The All-American meals…go figure. We like to top anything with anything.


Shayne’s Rating: 10 out of 10. He has had these recipes and not mention a peculiar buttery taste. If anything, this boosted the ratings for him and his food.


Our Financials


This recipe was definitely within our means. Hands down one of the cheapest recipes we had to make. We only had to pay for heavy whipping cream and that is it.. which was $3.94 for 32 ounces of heavy whipped cream. The cost comparison between a box of unsalted butter sticks from Walmart and 16 ounces of whipped cream is actually remarkable to me. A box of butter sticks is $2.98 for four butter sticks, which is equivalent to half a cup of butter each. Where the cost to make butter from heavy whipped cream is $1.98 and some sprinkles of salt. You are actually saving a dollar, where at this point making butter is more worth the hassle than perceived.


Honestly, I thought there was more to making butter. At least something to make it yellow? Maybe that is just what happens when you buy boxed butter. Maybe the color is there to be eye appeasing? Nothing quite as simple as that right? Moments like those remind me that simplicity is the best method on how to live life in most cases.



0 views0 comments
bottom of page